Najważniejsze prace ziemne wykonywane na placach budowy
Prace ziemne są nieodłącznie związane z różnymi zadaniami wykonywanymi na placach budowy. Polegają one na wydobywaniu gruntu, przemieszczaniu go lub na zmienianiu ukształtowania terenu. W związku z tym są to prace, które najczęściej są wykonywane jako pierwsze w kolejności, przed przystąpieniem do zasadniczego budowania konstrukcji. Roboty ziemne przeprowadza się m.in. po to, by oczyścić działkę, zrobić miejsce na instalacje podziemne lub fundamenty.
Przed wykonaniem tego rodzaju zadań należy najpierw przeprowadzić badania związane z poziomem wód i inne, a także zdobyć wszelkie niezbędne pozwolenia. Roboty ziemne często są związane z pracami podziemnymi. Wykonuje się je za pomocą maszyn, takich jak koparki, koparko-ładowarki i inne. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się zaangażowanie siły ludzkich rąk i przeprowadzenie wykopów ręcznie.
Kiedy wykonanie wykopów jest konieczne
Wykopy należą do jednych z ważniejszych prac wykonywanych przed rozpoczęciem budowy konstrukcji obiektu lub montażu różnych instalacji. Bez odpowiedniego przygotowania działki często niemożliwe jest rozpoczęcie kolejnych etapów. Wykopy budowlane są niezbędne wykonania podziemnych części budynku i posadowienia ich fundamentów. Tego rodzaje prace są również koniecznie, gdy projekt zakłada instalację kabli lub rurociągów. Roboty ziemne wykonuje się w przypadku gdy buduje się drogi. Obejmują one też wyrównywanie podłoża pod plac lub tory kolejowe.
W zależności od tego, na jakiej powierzchni i jak głęboko prowadzi się prace, rozróżnia się ich trzy rodzaje: roboty ziemne liniowe, powierzchniowe oraz wykopy budowlane. W pierwszym przypadku oznacza to, że zajęty zostanie tylko wąski i długi pas, na którym będą przeprowadzane działania. Roboty ziemne powierzchniowe z definicji oznaczają przygotowywanie terenu pod zabudowę, czyli np. wyrównywanie działki. Wykopy budowlane związane są wykonywaniem głęboko poniżej powierzchni terenu. Przeprowadza się je np. podczas sporządzania fundamentów lub podziemnych części obiektu.